Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ochronić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - sprawdzone działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności fungicyd azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w rzeczywistości ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na newralgiczne szkodniki oraz choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma asekuracji.

Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Suchan | 2019-12-09

    Zazwyczaj na przodzie czerwca zjeżdżali do nas na lato